Опис
Мета проекту
Надати містянам і гостям міста місце для відпочинку та перегляду кінофільмів, проведення лекцій, читань, концертів і навіть театральних вистав. Створити затишний та сучасний куточок відпочинку у форматі тактичного урбанізму.
Співавтори
ГО "Міські проекти Чорноморськ"
Проблема (передумови, обгрунтування необхідності реалізації проекту)
За всіма опитуваннями, що проводилися у соцмережах, найбільшою проблемою у Чорноморську містяни вважають відсутність кінотеатру. Також жителі міста зазначають, що у місті існує велика проблема з проведенням вільного часу – потенційно рекреаційні зони міста не наповнені змістом, бо окрім лавок та урн там більше нічого немає. Також у місті відсутнє місце для проведення заходів опен-ейр («під відкритим небом») – від лекцій до вуличних ярмарок та кінопоказів.
21 століття ставить нові виклики до бібліотек та їх функцій. За допомогою «бібліокафе», що може знаходитися на території скверу, до «храму книги» можна буде залучити більшу кількість читачів.
Пропоноване рішення вирішення проблеми і його обгрунтування
Щоб оживити «мертвий» сквер біля бібліотеки, необхідно вдатися до застосування заходів тактичного урбанізму та демократичного планування громадських просторів.
Тактичний урбанізм – це заходи швидких змін, при яких у процес перепланування міста чи окремих його районів, місць залучаються місцеві жителі. Подібні дії не потребують багато грошей і ресурсів, а їх результат помітно одразу. Основне завдання – показати мешканцям, що від них залежить багато що.
Перш, ніж створювати громадський простір, проектувальники в першу чергу дізнаються думку людей, що будуть ним користуватися, про те, яким саме має бути це місце. Фактично спільнота дає технічне завдання проектантам, архітекторам, дизайнерам громадських просторів.
У процесі створення громадського простору можуть брати участь і самі жителі міста.
Заходи тактичного урбанізму не носять капітального характеру, тому, по-перше, не є затратними, а, по-друге, можуть змінюватися у процесі «життя» громадського простору. Що саме змінювати та як проектувальникам показують люди (своєю поведінкою чи прямими зверненнями), що користуються даним громадським простором.
Команда активістів ГО «Міські проекти Чорноморськ» готова створити та «супроводжувати» проект скверу біля Центральної бібліотеки, наповнюючи його культурними заходами та змінюючи функції і розташування об’єктів відповідно до побажань жителів міста та району, спеціалістів з культури та бібліотечної справи.
Найбільш вдалою та корисною активністю, аби оживити територію перед бібліотекою, ми вважаємо створення тут кінотеатру під відкритим небом, де на постійній основі протягом 6-7 теплих місяців можуть йти кінопокази, транслюватися телеефіри, проходити лекції та навіть уроки для школярів.
Але і в інший час громадський простір має працювати на громадян – тут мають бути розташовані зручні вуличні меблі, створений комфортний благоустрій, а в години роботи бібліотеки може працювати «бібліокафе», де ви зможете читати книгу просто неба, насолоджуючись свіжим повітрям та чашкою кави, або чаєм зі смаколиками.
Для кого цей проект
Проект буде корисний для всіх жителів міста та його гостей. Кінопокази можуть збирати не тільки молодь, а й людей похилого віку (проведення сеансів ретроспективного показу). Сцену можуть використовувати місцеві літератори та артисти.
План заходів з реалізації проекту
1. Проведення зустрічей з місцевими жителями з питаннями про те, чим саме вони б хотіли займатись тут у оновленому сквері. Долучення до обговорення спеціалістів відділу культури, спеціалістів з благоустрою, дизайнерів міського простору, міських активістів та інших зацікавлених осіб.
2. Проектування громадського простору відповідно до запитів жителів.
3. Зонування території – «відмежування», але водночас і залучення до громадського простору вулиці Проспект Миру засобами оформлення території, такими як звичайна фарба та вуличні гірлянди.
4. Облаштування скверу та фасаду бібліотеки засобами кінопоказу: проектором, екраном та звуковим обладнанням.
5. Створення та розміщення у сквері вуличних меблів (лавок, парклетів, урн тощо) у форматі тактичного урбанізму.
6. Додаткове озеленення та благоустрій території.
7. Проведення культурно-просвітницьких заходів на території оновленого скверу.
Ключові показники оцінки результату проекту
Створення нового громадського та культурного простору на центральній вулиці міста, оживлення скверу біля Центральної бібліотеки.
Вирішення проблеми з відсутністю кінотеатру у місті. Можливість ретроспективного показу.
Використання «сцени» бібліотеки для проведення літературних вечорів, лекцій, невеликих концертів.
Реалізація проекту стане також великим поштовхом для розвитку бібліотеки – тут можливо реалізувати читання у форматі «бібліокафе», що залучить до бібліотеки додаткову кількість читачів.
Приклади (кейси) схожих рішень
Кінотеатр під відкритим небом "Белые качели" місто Київ парк ім. Пушкіна.
Кінотеатр під відкритим небом у парку ім. Горького місто Харків.
Прикладами створення громадських просторів у форматі тактичного урбанізму можна зустріти у тисячах куточків світу від США до Японії, від Норвегії до Південної Африки.
Фотографії
Експертна оцінка
Відповідальні підрозділи
Відділ культури
ПІБ Відповідальної особи
Крістанова Ю.А.
Контактні дані відповідальної особи
5-00-67